Santa X Ježíšek

29. listopadu 2009 v 13:47 | zipik xD |  Fun
Takže ku příležitosti prvního adventu, jeden článek! Zajímavá věc, tohle dilema. Zdá se vám že přijímáme amerického Santa Calause příliš snadno, ale má Ježíšek vůbec tak ukotvenou tradici jak si myslím? Hodně dnešních dětí má problém si ježíška představit, ale Santa je přeci jasný! jen málo kdo by věřil že podoba dnešního Santy je karikatura, který vstoupila do podvědomí díky reklamě na Coca Colu! CrEdItKdyž budeme hledat kořeny pro Santa Clause, musíme se vydat daleko do minulosti. Podkladem pro legendu byla postava biskupa Mikuláše z Myry, který žil ve 4.století. Ten byl štědrý především k chudým a dětem. Často jim dělal radost právě dárky, které házel do jejich oken. Postupem času byl svatořečen a stal se patronem dětí a námořníků. Jeho svátek se slaví 6.prosince a odtud tedy je i původ našeho obdarovávání dětí "na Mikuláše". V protestantských částech středního a severního Německa se mu později začalo říkat Weinachtsmann (tedy vánoční muž) a v Anglii Father Christmas (otec vánoc). Anglický Father Christmas se datuje do sedmnáctého století a z té doby pochází také jeho první portréty. Je na nich vyobrazen jako dobře živený muž s plnovousem, v dlouhém, zeleném a kožešinou olemovaném kabátě. Do USA se dostala s holandskými imigranty v 17.století postava Sinterklaase. V Nizozemí totiž tento svatý Mikuláš připlouvá oblečen jako biskup na lodi a má s sebou tmavé pomocníky. Nizozemský rituál s nadílkou dárečků do dřeváčků se zalíbil i místním obyvatelům, akorát loď tu Sinterklaas vyměnil za saně. Washington Irving ve své Historii New Yorku z roku 1809 amerikanizuje jméno Sinterklaas na Santa Claus a odebral mu zde také podobu biskupa. Nejdříve byl vyobrazen jako holandský námořník s velkým břichem, fajfkou a zeleným zimním kabátem. Nutno podotknout, že kniha byla parodií na holandskou kulturu v New Yorku a s tím souvisí i tento portrét. Moderní podoba je pak dílem karikaturisty Thomase Nasta, jehož portrét Santa Clause se objevil v magazínu Harper´s Weekly v roce 1863. Postavička ovšem byla velikosti elfa. O další popularitu portrétování se pak zasloužil Haddon Sundblom, který tuto postavičku použil ve třicátých letech devatenáctého století v předvánoční kampani Coca Coly a dal jí lidskou velikost.
něco podobného

Není ovšem pravdivá historka, že Santa Claus získal červenou a bílou barvu právě kvůli barvám tohoto nápoje. Nápad těchto barev patří Nestovi a takový Santa byl již dříve použit i v kampani pro jiného výrobce nápojů. V roce 1889 pak básnířka Katherine Lee Bates vytvořila pro Santu paní Santovou.

Do konce 20.století se legenda stále upravovala a ruční výroba hraček se vyměnila za plně mechanizovanou dílnu. Často je teď Santova dílna vykreslována jako továrna vybavená nejmodernějšími stroji, kde Santa, elfové a paní Clausová jsou řediteli či manažery. Jeden článek z roku 2004 ji popisuje takto: Santovo hlavní distribuční centrum je na ploše 370 000 m2 a patří k největším továrnám na světě. Mezi činnosti v továrně je potřeba počítat i příjem objednávek, výběr či nakládání saní…

A kde se vzal náš Ježíšek? Ten má původ v Německu v době reformního hnutí a je spojen hlavně s Martinem Lutherem (1483 - 1546). Ten řešil svůj odpor k oficiální papežské církvi a papežskému oblíbenci Mikuláši právě prosazováním "kultu" Ježíška. Tedy zpočátku svůj boj o to, kdo nosí dárky, spíše prohrával. Zvyk, že Christkind, tedy Ježíšek, nosí dárky, se v Evropě ujal až v šestnáctém století. Češi jej pak přijali za symbol Vánoc až v 19.století.

Ve spoustě rodin ovšem přetrvává obojí obdarovávání dětí, tedy na Mikuláše i na Ježíška. Zpočátku se obdarovávali děti hlavně perníky, jablíčky a ořechy, od dvanácti let pak i
 


Anketa

SANTA X JEŽÍŠEK ?!

Santa
Ježíšek

Komentáře

1 Miška | Web | 29. listopadu 2009 v 17:10 | Reagovat

Tak já v primě...i když normálně vím jaký je rozdíl mezi Santíkem a Ježíškem....tak jelikož několik let slavím Santu a Ježíška                        (slavíme u mojí tety, můj strejda je Kanaďan)...tak jsem ve škole třídnímu řekla, že Ježíšek nosí červený oblečení...no výpadek....jak minulí pondělí s bílýma havranama.
Jinak, jak je?
Budu zase muset zprovoznit můj sváteční web.
Tak si užíj dnešní advent.
A já bych musela hlasovat pro oba...jsem oběma ovlivněna. Jako vlastenec...Ježíšek...ale jelikož nejsem  nějaký velký a nelíbí se mi politický systém...atd. a některé názory,atd. některých obyvatel. A jelikož salvím oba a už od mala...takže oba.
promiň za ukecanost.
Pa,pa.

2 Patty | Web | 30. listopadu 2009 v 9:04 | Reagovat

Jednoznačně Ježíšek :) Ne kvůli tomu, že jsem věřící, ale prostě  to tak cítím. :) A jak si představuju Ježíška? Jako malé děťátko, teda spíš takového malého andílka, který na sobě nemá vůbec nic, kromě pleny :) Santa mě nevadí, každý máme na tohle svůj názor a já ho druhým brát nebudu. :)

3 Chicago | Web | 30. listopadu 2009 v 23:13 | Reagovat

No jasně, že Ježíšek. :D Santa ať si zůstane v americe a spol. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.